...lufta fillon me kuptimin e shkaqeve të krizave dhe ajo vazhdon me ndryshimin e mendësisë dhe praktikës...

Pasojat e tërheqjes amerikane nga hegjemonia e saj rreth botës

Ndërsa tensionet e sigurisë rriten në mbarë botën, SHBA-të e kanë gjithnjë e më të vështirë të luajë rolin e policit në tre rajone të mëdha njëkohësisht.

Gideon Rachman

14/11/2023 - 17:23

Joe Biden nuk është thjesht një njeri i vjetër. Ai është gjithashtu një përfaqësues i një ideje të vjetër - një ide që daton në vitet 1940. Presidenti amerikan beson se kombi i tij dhe bota më e gjerë janë më të sigurtë nëse SHBA luan rolin e policit botëror. Ai argumentoi së fundmi se: “Udhëheqja amerikane është ajo që e mban botën të bashkuar. Aleancat amerikane janë ato që mbajnë, Amerikën, të sigurtë. . . Të vëmë në rrezik të gjitha ato nëse largohemi nga Ukraina, nëse i kthejmë shpinën Izraelit, thjesht nuk ia vlen.”

Pikëpamja botërore që artikuloi Bajdeni shkon pas në fund të Luftës së Dytë Botërore – kur elita amerikane arriti në përfundimin se izolacionizmi i viteve 1930 kishte ndihmuar ngritjen e Gjermanisë naziste dhe Japonisë Imperiale. Nomenklatura e sigurisë në Uashington vendosi që të mos e bënte më atë gabim. Nga Harry Truman te Barack Obama, çdo president i SHBA-së e bazoi politikën e tij të jashtme në një rrjet aleancash globale – në veçanti NATO-n dhe traktatin e sigurisë SHBA-Japoni. Kur u bë president Trampi ai e theu pjesërisht këtë konsensus – duke i trajtuar aleatët kryesorë si Gjermania dhe Japonia si shfrytëzues mosmirënjohës.

Si president, Bajdeni iu kthye qasjes tradicionale amerikane të bazuar në aleancë. Por është e mundur që ai të jetë lideri i fundit i SHBA-së që përqafon me gjithë zemër idenë e Amerikës si “hegjemon liberal” ― termi akademik për policin botëror. Perspektiva e kthimit të Trampit në Shtëpinë e Bardhë vitin e ardhshëm ngre një pikëpyetje të madhe mbi të ardhmen e lidershipit global të Amerikës. Në mandatin e tij të parë, ai flirtoi me tërheqjen e SHBA nga NATO. Në një mandat të dytë, ai mund ta realizojë atë. Vërtet, nëse ai do të ndiqte rrugën më radikale të ideologjisë së tij “Amerika e Para”, një administratë e dytë Trumpiste mund të shohë një shkëputje të plotë me idenë se është në interesin e Amerikës të mbështesë marrëveshjet e sigurisë në tre nga rajonet më strategjike në botë. - Evropë, Azinë Verilindore dhe Gjirin Persik.

Në secilin prej këtyre rajoneve, Amerika tani përballet me një sfidues aktiv – të etur për ta parë atë të largohet. Në Evropë, sfiduesi është Rusia; në Azi është Kina; në Lindjen e Mesme është Irani. Rusia ka pushtuar Ukrainën. Kina ka ndërtuar baza ushtarake në të gjithë Detin e Kinës Jugore dhe kërcënon Tajvanin. Irani përdor ndërmjetës të tillë si Hizbollahu, Hamasi dhe rebelët Huthit në Jemen për të sfiduar miqtë e Amerikës në të gjithë rajonin. Nëse SHBA do të zvogëlonte seriozisht angazhimet e saj ushtarake rreth botës, Kina, Rusia dhe Irani të gjithë do të përpiqeshin të përfitonin nga vakuumi i fuqisë që rezulton.

Ndërkohë, të tre vendet po punojnë së bashku më ngushtë. Ata të gjithë shfaqin me padurim idenë e një “bote shumëpolare” - kod për fundin e hegjemonisë amerikane. Në vetë SHBA, konsensusi dypartiak në dobi të hegjemonisë botërore është dukshëm i dobët.

Në vitin 2016, vitin kur Trampi u zgjodh, një sondazh tregoi se 57 për qind e amerikanëve pajtoheshin se SHBA duhet “të merret me problemet e veta dhe t`i lërë të tjerët të merren me problemet e tyre sa më mirë që munden”. Trampi filloi procesin e tërheqjes së Amerikës nga Afganistani dhe Bajdeni e përfundoi atë. Por Bajdeni më pas u përpoq të rivendoste udhëheqjen botërore të SHBA-së, përmes mbështetjes për Ukrainën dhe Tajvanin – dhe në përgjigjen e tij ndaj luftës Izrael-Gaza.

Ndryshe nga ai, Trampi dhe republikanët e tjerë kryesorë, si Ron DeSantis, janë kthyer kundër ndihmës për Ukrainën. Republikanët mbeten solidë në mbështetjen e tyre për Izraelin. Por e majta e Partisë Demokratike është gjithnjë e më armiqësore. Sondazhet e opinionit tregojnë se publiku amerikan është gjithnjë e më dyshues ndaj Kinës. Por nëse kjo do të përkthehej në një gatishmëri për të luftuar për Tajvanin është e hapur për pikëpyetje. Ka edhe kufizime praktike.

Ndërsa tensionet e sigurisë rriten në mbarë botën, SHBA-të e kanë gjithnjë e më të vështirë të luajë rolin e policit në tre rajone të mëdha njëkohësisht. Një nga arsyet që administrata Bajden ka qenë relativisht dorështrënguar në furnizimin e Ukrainës me raketa me rreze të gjatë veprimi, mund të jetë se Pentagoni dëshiron të mbajë një pjesë të rezervave të tij - në rast se ato nevojiten për Tajvanin. Rritja e shpenzimeve të mbrojtjes nuk është gjithashtu e thjeshtë, kur SHBA-ja ka një deficit buxhetor prej 5.7 për qind të PBB-së dhe borxhi kombëtar qëndron në 123 për qind të PBB-së.

Ka kohë që ekziston një shkollë mendimi në akademi se SHBA duhet të shkurtojë seriozisht angazhimet e saj ushtarake jashtë shtetit. Profesorët John Mearsheimer dhe Stephen Walt kanë argumentuar se kur bëhet fjalë për ruajtjen e ekuilibrit të fuqisë në Evropë, Lindjen e Mesme dhe Azi – “Uashingtoni duhet t'ia kalojë paratë fuqive rajonale”. Vështirësia qëndron në faktin se fuqitë rajonale, të cilave Amerika do t`ua kalonte paratë, janë të keqpajisura për të kontrolluar vetë ambiciet rajonale të Rusisë, Kinës dhe Iranit. Një aleancë e NATO-s pa SHBA-në do të dukej joefektive në rastin më të mirë - dhe mund të shembet në rastin më të keq. Izraeli dhe Arabia Saudite do të mundoheshin për të kontrolluar Iranin, pa fuqinë e SHBA-së në sfond. Japonia, Koreja e Jugut, Filipinet dhe Australia do të përballeshin me probleme të ngjashme me Kinën në Azi. Pasojat e një tërheqjeje amerikane nga bota ndoshta do të ndjeheshin të fundit në vetë SHBA. Por siç e kuptoi brezi i pas vitit 1945, edhe Amerika do të kërcënohej përfundimisht nga ngritja e fuqive jodemokratike dhe ekspansioniste në Evropë, Azi apo Lindjen e Mesme.

Rahmani pason analizën e komentatorit amerikan Edward Luce, të publikuar në fillimit të tetorit, ku sqaron disa nga çështjet që parashtron i pari. Në fjalët e tij:

Volodimir Zelenski tha se nuk ka “datë fundore” mbi dëshirën e Ukrainës për të luftuar Rusinë. Por po bëhet gjithnjë e më shumë e vështirë shpërnjohja e jetëgjatësia e mundshme e ndihmës së Ukrainës për këtë çështje. Matt Gaetz, ligjvënësi i ultra-Megas i cili udhëhoqi lëvizjen të martën për të shkarkuar Kevin McCarthy si Kryetar i Republikanëve, citoi një anë-marrëveshje sekrete të pretenduar që McCarthy bëri me Joe Biden për të vazhduar financimin e Ukrainës.

Kjo pavarësisht faktit se Makarthi kishte nënshkruar një ndihmë prej 6 miliardë dollarë nga marrëveshja e javës së kaluar për të mbajtur hapur qeverinë amerikane. Ajo mbuloi pak ditë të zymta për Zelenskin. Qoftë edhe nëse hamendësojmë se kreu tjetër është dashamirë ndaj Ukrainës, ai do të jetë në një pozitë më të dobët se Makarthi. Partia republikane ka lëvizur drejt Rusisë së fundmi. Më shumë se tetë në 10 votues republikanë tani mbështesin kandidatë si Donald Tramp, Ron Desantis dhe Vivek Ramasuami, të cilët do të ndërpresin ndihmën për Ukrainën.

Përgjithësisht gjysma e amerikanëve dëshirojnë të ndalojnë ndihmën. Për herë të parë që nga vitet 1920, amerikanëve ka të ngjarë t`u jepet mundësia vitin e ardhshëm të vendosin një izolacionist në Shtëpinë e Bardhë. Kjo do të ishte një zgjedhje fatale. Etiketa “izolacionist” shpesh keqpërdoret. Nuk do të thotë automatikisht neutralitet në përleshjet mes të huajve, megjithëse kjo ndjenjë ishte një tipar i republikës amerikane në lindjen e saj. Mund të nënkuptojë gjithashtu anëmbjatje ndaj njërës palë.

Charles Lindbergh, i cili drejtoi Komitetin e Parë të Amerikës në fazat e hershme të Luftës së Dytë Botërore, i bëri të qarta simpatitë e tij për Gjermaninë naziste. Të gjithë llojet e mbështetësve - pacifistë, biznesi i madh dhe antisemitët - u dyndën drejt flamurit të tij.

Izolacioni në rritje i sotëm nuk ka të bëjë me paanshmërinë mes Rusisë dhe Ukrainës; forca e tij lëvizëse vjen nga republikanët në simpati me Vladimir Putinin e Rusisë. Të tjerët po anashkalohen ose shtyhen jashtë.

Në përpjekje për të mbajtur punën e tij, McCarthy refuzoi kërkesën e Zelenskyy për t`iu drejtuar Kongresit kur ai ishte në Uashington dy javë më parë...Mitch McConnell, udhëheqësi republikan i Senatit, u përpoq të miratonte një projekt-ligj të veçantë që do të kishte rivendosur fondet e Ukrainës. Ai u bllokua nga kolegët republikanë. Dy partitë e Amerikës pajtohen gjerësisht se Kina përbën sfidën kryesore për hegjemoninë e SHBA-së.

Rusia, megjithatë, është një zjarrvënës në kohë reale në lagjen perëndimore. Rrënjët e izolacionizmit amerikan kishin të bënin me shmangien e ngatërresave me Evropën. Nuk kishte shumë për të thënë për pjesën tjetër të botës. Lindbergh doli vullnetar në Paqësor pas sulmit të Japonisë në Pearl Harbor. Izolacionistët amerikanë të pasluftës, të udhëhequr nga senatori Robert Taft, kundërshtuan krijimin e NATO-s në 1949, por u zemëruan nga dështimi i Amerikës në të njëjtin vit për të ndaluar revolucionin komunist të Kinës.

“Kush e humbi Kinën?” ishte një thirrje tubuese izolacioniste. Një tipar i ngjashëm është i dukshëm sot. Republikanët izolacionistë thonë se lufta në Ukrainë po e largon fokusin e Amerikës nga kërcënimi i vërtetë në Kinë. Ramaswamy i referohet Zelenskit si “Papa i tyre” - duke treguar kolegët pro-ukrainas. Pekini, nga ana tjetër, dëshiron t`i kthejë amerikanët në “bujkrobër kinezë”. Vlerësimi i afërt i kërcënimit tregon për Moskën. Putini ka qenë i qartë në lidhje me planet e tij për të rithemeluar rasky mir (botën ruse). Ai e copëtoi Gjeorgjinë në vitin 2008; pushtoi Krimenë në vitin 2014, nisi një pushtim të plotë të Ukrainës në vitin 2022 dhe më pas aneksoi katër rajone të Ukrainës.

Hera e fundit që forcat kineze pushtuan një vend tjetër ishte Vietnami në 1979; shkoi keq. Frika e sotme më e tepruar rreth planeve të Kinës tingëllon më shumë si një përsëritje e “frikës së kuqe” të McCarthyit të viteve 1950 sesa një vlerësim i balancuar i rreziqeve aktuale të Amerikës.

Historia na tregon se izolacionistët zakonisht dështojnë. Por ata mund të ndryshojnë kursin e tij për periudha kyçe kohore. Humbja e Senatit e Lidhjes së Kombeve të Woodrow Wilson në vitin 1920 e largoi Amerikën nga tabela e shahut të Evropës për dy dekada. Regjimet që përbënin kërcënime të gjera për Amerikën e mbushën vakumin. Atëherë, si sot, amerikanët menduan se Evropa duhet të rregullonte shtëpinë e saj. Amerika ka furnizuar pjesën më të madhe të pajisjeve dhe inteligjencës perëndimore në Ukrainë. Megjithatë, pak do të vënë bast që Evropa të hyjë në këpucët e Amerikës izoluese.

Për të mbajtur SHBA-në në lojë, Bajdeni duhet disi të lërë mjaftueshëm vota republikane në javët e ardhshme për të rimbushur fondet e Ukrainës. Mungesa e një përparimi të madh ushtarak ukrainas e bën punën e tij shumë më të vështirë. Po kështu edhe fakti që baza Maga në ditët e sotme demonizon Zelenskin thuajse po aq sa edhe George Soros. Pastaj janë zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm. Një amerikan i parë në Shtëpinë e Bardhë mund të fundoste perspektivat e Ukrainës. Trampi, si gjithmonë, është Maria që po kërkon Putini.   

Përgatiti për botim Ylli Përmeti

Albania Web Design & Development by: WWW.FIT.ALFIT.AL WEB DESIGN ALBANIA