...lufta fillon me kuptimin e shkaqeve të krizave dhe ajo vazhdon me ndryshimin e mendësisë dhe praktikës...

OKB-ja ndaloi anijet e mallrave për në Korenë e Veriut

Kombet e Bashkuara ndaluan katër anije që po transportonin mallra të ndaluara për Korenë e Veriut, që të mos hyjnë në asnjë port në botë.

VOA

11/10/2017 - 08:41

Hugh Griffiths, kreu i komisionit të OKB-së që mbikqyr zbatimin e saksioneve ndaj Koresë së Veriut, e bëri të njohur këtë masë dje në një konferencë shtypi në Nju Jork. Ai tha se vendimi për portet ka hyrë në fuqi të enjten e kaluar.

Anijet e ndaluara janë “Petrel 8”, e regjistruar në ishujt Komoros, “Hao Fen 6”, që lundron me flamur të ishujve Shën Kit dhe Nevis, “Tong San 2”, anije koreano-veriore dhe anija e katërt është “Jie Sun”, e paregjistruar në ndonjë vend.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së miratoi një rezolutë në muajin gusht, e cila e ndalon Korenë e Veriut të eksportojë qymyr, hekur, plumb dhe prodhime deti, si përgjigje ndaj provës së suksesshme të Phenianit me një raketë balistike ndërkontinentale. Një raund i ri sanksionesh u miratua në shtator, pasi Koreja e Veriut kreu proven e gjashtë bërthamore.   

Albania Web Design & Development by: WWW.FIT.ALFIT.AL WEB DESIGN ALBANIA