...lufta fillon me kuptimin e shkaqeve të krizave dhe ajo vazhdon me ndryshimin e mendësisë dhe praktikës...

Takime të fshehta, kërcënime dhe garë masive armësh: si po përgatitet bota për Trampin?

Në vitin 2016, askush në botë nuk ishte gati për presidentin Tramp. Aleatët e Amerikës në NATO nuk po bëjnë të njëjtin gabim këtë herë.

Politico

08/07/2024 - 13:13

Në Bruksel, zyrtarët e NATO-s kanë hartuar një plan për të mbyllur mbështetjen ushtarake afatgjatë për Ukrainën, në mënyrë që një administratë e mundshme e Trampit të mos e pengojë. Në Ankara, zyrtarët turq kanë shqyrtuar udhërrëfyesin e politikave të Projektit 2025 të Fondacionit Heritage për të dhëna në planet e Trampit për Sirinë. Në Atlanta, Austini dhe Linkolni, Nebraska, ministrat kryesorë nga Gjermania dhe Kanadaja janë takuar me guvernatorët republikanë për të forcuar marrëdhëniet me të djathtën amerikane. Dhe në Uashington, kthimi i Trampit është tema mbizotëruese në takimet mujore të mëngjesit të ambasadorëve nga vendet evropiane. Në një nga ato takime, i dërguari i lartë nga një vend i pyeti kolegët e tij nëse ata ishin të përfshirë në një punë të çmenduri.

“A mund të përgatitemi vërtet për Trump?” pyeti ai, sipas një diplomati tjetër të lartë. “Apo më mirë duhet të presim dhe të shohim se si do të dukej realiteti i ri?” Marrëzi apo jo, përgatitjet janë duke u zhvilluar.

Më shumë se gjashtë muaj përpara se presidenti i ardhshëm amerikan të marrë detyrën, tashmë ka një përpjekje jashtëzakonisht të përparuar në të gjithë aleancën e NATO-s dhe shumë më gjerë, për të drejtuar një kalim të mundshëm të pushtetit në Amerikë. Me presidentin Joe Biden që renditet keq në fushatën e tij për rizgjedhje, shumë aleatë parashikojnë që në këtë kohë të vitit të ardhshëm ata do të përballen me një administratë të re Tramp – një e përcaktuar nga skepticizmi ndaj Evropës, një nderje energjike e izolacionizmit të krahut të djathtë dhe një vendosmëri e vështirë për ta vënë përballjen me Kinën mbi përparësitë e tjera botërore.

Në prag të mbledhjes së NATO-s të kësaj jave në Uashington, POLITICO dhe gazeta gjermane Welt filluan së bashku një projekt raportimi për të vlerësuar se si bota po përgatitet për kthimin e mundshëm të Trampit në Shtëpinë e Bardhë; reporterët për të dy botimet intervistuan më shumë se 50 diplomatë, ligjvënës, ekspertë dhe strategë politikë në vendet e NATO-s dhe gjetkë. Shumë prej atyre njerëzve folën në anonimitet për çështje të ndjeshme të diplomacisë dhe sigurisë ndërkombëtare. Ajo që doli nga ky raportim ishte një pamje e një bote që tashmë i përkulet vullnetit të Trampit dhe po përpiqet të ngulitet kundër ndërprerjeve dhe krizave që ai mund të nxisë.

Në shumë anë, vendet anëtare të NATO-s ndihen shumë më të sigurtë në aftësinë e tyre për t`u përballur me Trampin sesa kur ai erdhi për herë të parë në pushtet shtatë vjet e gjysmë më parë si një amator i plotë në skenën botërore. Kjo është pjesërisht sepse këto vende po hedhin bazat tani për të drejtuar ringjalljen e tij politike. Përgatitjet e tyre ndahen në tre kategori.

Së pari, ka një lidhje të gjerë me Trampin dhe këshilltarët e tij, me shpresën e ndërtimit të marrëdhënieve që do të ndihmojnë në minimizimin e konfliktit.

Së dyti, ka ndryshime politikash që synojnë të kënaqin Trampin dhe koalicionin e tij politik, kryesisht duke qetësuar ankesat e Trampit për shpenzimet e papërshtatshme evropiane të mbrojtjes.

Së treti, ka masa krijuese diplomatike dhe ligjore në punë për të blinduar përparësitë e NATO-s kundër ndërhyrjeve nga një administratë Trampiste.

Të marra së bashku, ajo fillon të duket si një strategji e besueshme për të drejtuar turbullirat e një bote të udhëhequr nga Trampi. Megjithatë, edhe udhëheqësit e NATO-s që drejtojnë këtë qasje pranojnë se shumica e këtij projekti mund të jetë përfundimisht në mëshirën e tekave të Trampit.

“Sigurisht, sfida më e madhe është që ne nuk e dimë – dhe mendoj se askush nuk e di saktësisht – se çfarë do të bëjë ai”, tha një diplomat nga një vend i NATO-s.

Kur Trampi erdhi për herë të parë në detyrë, Perëndimi ishte në një gjendje qetësie relative dhe aleatët e SHBA-së shpresonin shumë se mund të prisnin një shkrirje politike amerikane për katër vjet. Mendimi i tyre është ndryshe këtë herë, tani që është e qartë se Trampizmi nuk është një modë kalimtare – dhe aleanca e NATO-s po përballet me kërcënime shumë më të menjëhershme për sigurinë evropiane.

Ndoshta çuditërisht, këtë herë nuk ka panik të përhapur për tërheqjen e SHBA-së nga NATO nga Trampi, siç ka kërcënuar në të kaluarën. Por nëse aleatët nuk e shohin këtë si një skenar të mundshëm, aleanca është ende në një gjendje ankthi – një gjendje frike e mprehur vetëm nga fuqia në rritje e skeptikëve të krahut të djathtë të NATO-s në Francë dhe gjetkë në kontinent.

Camille Grand, një ish-ndihmës sekretar i përgjithshëm i NATO-s dhe zyrtar francez i mbrojtjes, tha se aleanca po i afrohej Trampit shumë më ndryshe tani sesa në vitin 2017.

“Herën e kaluar, ishte shumë më e lehtë sepse nuk pati luftë”, tha Grand, i cili është në linjë me koalicionin qendror të presidentit francez Emmanuel Macron. “Tani, ne jemi në një mjedis ku biseda është me të vërtetë, vërtet e ndryshme”.

Politika e Trampit është vetjake

Dy javë pak përpara se udhëheqësit e NATO-s të zbrisnin në Uashington për mbledhjen, një thashethem shpërtheu në botën diplomatike: Trampi kishte një plan për të sjellë paqen në Ukrainë.

Arti i kësaj marrëveshjeje thuhej se qëndronte mbi një kërcënim të pacipë: nëse Vladimir Putini refuzonte të bisedonte për t`i dhënë fund luftës, SHBA-të do ta përmbytnin Ukrainën me edhe më shumë armë. Dhe nëse presidenti ukrainas Volodimir Zelenski refuzonte të ulej në një tryezë bisedimesh me Rusinë, SHBA-ja do të tërhiqte mbështetjen e saj ushtarake të madhe.

Por kishte një problem të madh. Plani nuk po përgatitej nga vetë Trampi, por nga disa nga aleatët e tij të shumtë dhe zëvendësuesit e vetë-përshkruar që qarkullonin nëpër qarqe politike dhe diplomatike – secili prej tyre mëtonte të fliste në emër të ish-presidentit, dhe nga ana tjetër reklamonin një linjë të drejtpërdrejtë me të. Pas një shqyrtimi më të afërt, u bë e qartë se nuk kishte asnjë plan sekret, të miratuar nga Trampi për t'i dhënë fund luftës.

Me afrimin e zgjedhjeve, është bërë një detyrë me kohë të plotë për aleatët e SHBA-së që të analizojnë se kush është një i dërguar autentik i Trampit dhe kush është mëtues. Një punonjës i ambasadës vërtetoi se ata kishin qenë në lidhje me disa njerëz që mëtonin se flisnin në emër të Trampit, “por nuk është gjithmonë e qartë se sa afër janë ata me të”.

Por, punonjësi tha, “ne duhet të marrim takimet”. Pasoja ka qenë një kërkim i furishëm për qasje te njerëzit më të afërt të Trampit – dhe me vetë Trampin.

“Është një garë të jesh personi i fundit që do të flas me të përpara se të marrë një vendim”, tha një zyrtar evropian i mbrojtjes.

Një mësim që aleatët amerikanë nxorrën nga administrata e parë e Trampit është se marrëdhëniet personale janë parësore me ish-presidentin dhe njerëzit më të afërt me të. Trampi krijoi lidhje të ngrohta si president me një gamë eklektike udhëheqësish, nga Shinzo Abe dhe Jair Bolsonaro te Boris Johnson dhe Kim Jong Un, të cilët të gjithë e përdorën atë lidhje të drejtpërdrejtë personale për përfitimin e tyre.

Që kur Trampi mbylli emërimin republikan, presidenti i Polonisë, Andrzej Duda dhe ish-kryeministri i Japonisë, Taro Aso, i kanë përshëndetur atë. Kështu ka bërë edhe David Cameron, ish-sekretari i jashtëm britanik dhe kryeministër, i cili përdori një vizitë në Mar-a-Lago për të kërkuar nga Trampi mbështetjen e përpjekjeve të luftës në Ukrainë.

Udhëzimet janë duke u zhvilluar në lagjet e tjera të Partisë Republikane: François-Philippe Champagne, një ministër kanadez që ndihmon në udhëheqjen e përgatitjeve për zgjedhjet në SHBA, është takuar me guvernatorët republikanë duke përfshirë Henry McMaster të Karolinës së Jugut dhe Jim Pillen të Nebraskës, duke theksuar qendrueshmërinë ndërkombëtare si një shqetësim i përbashkët, sipas një personi të dijësuar për takimet. Vjeshtën e kaluar, Ministria e Jashtme gjermane Annalena Baerbock vizitoi Teksasin për t`u takuar me guvernatorin Greg Abbott, një mbështetës i fuqishëm i Trampit, duke bërë një hap miqësor, por gjithashtu duke shprehur mosmarrëveshjen e saj të ashpër me Abbott për të drejtat e abortit.

Javët e fundit, disa diplomatë nga vendet anëtare të NATO-s udhëtuan në heshtje në Uashington për t`u takuar me akademikë konservatorë dhe njerëz të lidhur me grupet e mendimit që ata besonin se mund të kishin njëfarë ndikimi në politikën e Trampit. Takimet dukej se ishin pjellore, tha një ambasador. Por ka një ndjesi pasigurie rreth tyre.

“Ne nuk e dimë nëse njerëzit që takojmë do të jenë ende atje nëse Trampi zgjidhet president”, tha një zyrtar i NATO-s gjatë një bisede në selinë në Bruksel.

Ndoshta kontakti më i dukshëm ndaj Trampi dhe koalicionit MAGA erdhi këtë pranverë nga David Lammy, sekretar` i jashtëm në hije i Britanisë në atë kohë, i cili u emërua kryediplomati i Mbretërisë së Bashkuar javën e kaluar pas zgjedhjeve atje. Gjatë një vizite në Uashington në maj, Lammy u takua me aleatët e Trampit dhe të ndriçuarit e MAGA-s, duke përfshirë senatorët Lindsey Graham dhe J.D. Vance. Në komentet publike, Lammy tha se kritikat e Trampit ndaj NATO-s shpesh ishin “keqkuptuar” dhe se ish-presidenti kryesisht donte që Evropa të shpenzonte më shumë për mbrojtjen.

Kjo ishte një kthesë prej 180 gradësh për Lammy-n, i cili më parë e përshkroi Trampin si një racist dhe një “sociopat që urren gratë, simpatizues neo-nazist”. Por turneu i tij në Uashington dukej se kishte një qëllim të qartë: të hapte rrugën për një marrëdhënie me Trampin në qeveri – dhe të sigurohej që votuesit britanikë e dinin se ai po e bënte këtë.

Takimi i tij me fushatën e Trampit doli nga kontakti i qetë dhe i vazhdueshëm dhe Chris LaCivita, këshilltari i lartë i fushatës së Trampit, riorganizoi orarin e tij për t`u takuar me Lammy-n në zyrat e RNC. Ishte një bisedë e dëlirë, sipas njerëzve të njohur me të. Lammy shpjegoi rolin e tij si sekretar i jashtëm në hije, një pozicion pa ekuivalent në sistemin amerikan, dhe foli se si ai ka lidhje familjare me Shtetet e Bashkuara. LaCivita e informoi atë për gjendjen e fushatës së Trampit.

Pak minuta pas përfundimit të takimit, historitë rreth tij u përhapën në London Times dhe Daily Mail, duke befasuar fushatën e Trampit. Një këshilltar i Trampit, duke ditur se qëllimi i bisedës ishte që britanikët të mund të thoshin se kishin biseduar, u mrekullua që laburistët kishin nxjerrë lajmin para se Lammy të largohej nga ndërtesa: “Ata e kishin të gjithë këtë të shkruar paraprakisht”.

Turneu miqësor ndaj MAGA-s i Lammy-t zhgënjeu disa krerë të qendrës së majtë në të dy anët e Atlantikut, përfshirë Shtëpinë e Bardhë. Një figurë diplomatike britanike tha se kishte demokratë të lartë që ishin “shumë, shumë të mërzitur me Davidin”, veçanërisht duke pasur parasysh marrëdhëniet e tij të ngrohta me demokratët, përfshirë Barack Obaman. Adrienne Watson, një zëdhënëse e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, tha se Shtëpia e Bardhë e Bajdenit nuk ishte e shqetësuar. Ky diplomat britanik tha se udhëtimi i Lammy ishte, sipas kushteve të tij, një mision i kryer.

“Në botën e ambasadës dhe Ministrisë së Jashtme, Lammy u pa se kishte bërë një punë të mirë dhe se ishte një lëvizje e zgjuar për laburistët që të mbronin bastet e tyre në rast se duhet të merren me një administratë Trampiste brenda gjashtë muajsh apo më shumë”, tha diplomati.

Para, para, para

Nëse pjesa më e madhe e programit transatlantik të Trampit duket e papërcaktuar dhe e nxitur nga impulset, ai ka qenë plotësisht i qëndrueshëm në një pikë: Ai dëshiron që vendet evropiane të shpenzojnë shumë, shumë më tepër për mbrojtjen e tyre. Gjithnjë e më shumë, Trampi po mbështetet.

Evropa ka arsye të mira për të rritur shpenzimet e mbrojtjes që nuk kanë të bëjnë me Trampin. Pushtimi i Ukrainës në vitin 2022 shkatërroi shpresën e rreme në shumë kryeqytete evropiane se Putini mund të trajtohej si një gati mik, ose se ambiciet e tij perandorake mund të përmbaheshin në Krime dhe në disa rrethina të skajuara të Evropës Lindore. Por kërcënimi rus është edhe më i tmerrshëm për Evropën për shkak të ambivalencës së Trampit në lidhje me angazhimet e NATO-s për sigurinë kolektive. Ish-presidenti është kritikuar hapur kundër vonesave në shpenzimet e mbrojtjes në Evropë dhe gjetkë, duke shfrytëzuar zhgënjimin që shumë nga bota mbështetet te taksapaguesit amerikanë për të paguar faturat për nevojat e sigurisë së huaj. Në fillim të këtij viti, Trampi tha se do t`i jepte Rusisë lirinë që “të bëjë çfarëdo dreqin të dëshirojë” ndaj aleatëve të NATO-s që nuk përmbushin detyrimet e tyre për shpenzimet e mbrojtjes. Në një fjalim të qershorit, Trampi shprehu keqardhje për rrjedhën e vazhdueshme të parave amerikane në përpjekjet e luftës në Ukrainë. “Kjo nuk mbaron kurrë”, tha ai.

Pjesa më e madhe e aleancës së NATO-s është zhvendosur drejt investimeve të mbrojtjes që synojnë njëkohësisht pengimin e Rusisë dhe kënaqjen e Trampit. Njëzetë e tre nga 32 vendet anëtare të NATO-s vlerësohet se shpenzojnë 2 për qind ose më shumë të PBB-së së tyre për mbrojtjen, duke përmbushur një objektiv të përshkruar për aleancën në 2014.

Jens Stoltenberg, sekretari i përgjithshëm në largim, u mburr me këto shifra në një takim në Uashington javë përpara mbledhjes dhe pritet të shprehë të njëjtën pikë në mënyrë të dukshme në mbledhje. Sipas disa zyrtarëve të NATO-s të përfshirë në diskutimet e brendshme, strategjia e aleancës është t`i dërgojë Trampit një kumt për votuesit e tij, duke e lënë veten të marrë meritat për ta bërë aleancën më të drejtë dhe më efektive.

Disa vende kanë përshkruar së fundmi plane të reja ambicioze për të zgjeruar kapacitetin e tyre ushtarak. Në prill, Norvegjia zbuloi një plan 12-vjeçar për të shpenzuar 152 miliardë dollarë për mbrojtjen, shumica e të cilave u fokusua në prodhimin e raketave dhe artilerisë.

Rumania, e cila nënshkroi një marrëveshje prej 4 miliardë dollarësh për të blerë raketa Patriot nën administratën “Tramp”, po ndihmon në zgjerimin e asaj që së shpejti do të bëhet baza më e madhe ushtarake e NATO-s në Evropë. (Një kthim i Trampit “nuk është në listën e ... shqetësimeve kryesore” për vendin, tha një zyrtar rumun.)

Në Poloni, e cila shpenzon më shumë se 4 për qind të PBB-së së saj për mbrojtjen, më së shumti nga çdo vend i NATO-s, disa zyrtarë po i bëjnë trysni pjesës tjetër të Evropës që të vazhdojë. Duda, presidenti i krahut të djathtë që është miqësor me Trampin, u ka bërë thirrje anëtarëve të aleancës që të arrijnë një objektiv të shpenzimeve prej 3 për qind. Pawel Kowal, kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Parlamentit polak, tha në një intervistë se përgatitja më e rëndësishme për vendin e tij dhe të tjerët ishin këto investime.

“Pa diskutim, Evropa duhet të kujdeset për sigurinë e saj, më në fund të marrë seriozisht kërcënimin rus, të ndihmojë Ukrainën dhe të armatoset, duke përfshirë zhvillimin e një mbrojtjeje të përbashkët ajrore”, tha Kowal, i cili është gjithashtu i dërguari i qeverisë polake për Ukrainën.

“Vladimir Putini duhet të mendojë të paktën tre herë përpara se të peshojë një sulm ndaj NATO-s”, tha Kowal. “Nëse Evropa është më e fortë, ka një shans të mirë që ne gjithashtu të shkojmë më mirë me Trampin”. Megjithatë, jo të gjithë aleatët amerikanë i janë përgjigjur me të njëjtin entuziazëm kërkesave të çastit.

Dy nga vendet më të pasura në aleancën e NATO-s, Italia dhe Kanadaja, janë larg përmbushjes së pragut të 2 përqindëshit edhe pse kërkesat e sigurisë ndaj NATO-s vazhdojnë të rriten. Kështu janë disa aleatë më të vegjël, duke përfshirë Spanjën, Portugalinë dhe Belgjikën.

Në Kanada, kryeministri Justin Trudeau u përball me një qortim jashtëzakonisht të hapur dhe dypartiak nga Shtetet e Bashkuara në maj, kur dy duzina senatorë republikanë dhe demokratë i shkruan atij një letër duke thënë se ishin “thellësisht të zhgënjyer” që Kanadaja do të “dështonte të përmbushte detyrimet e saj” ndaj NATO-s. Trudeau pranoi se kishte “më shumë për të bërë” për mbrojtjen e Kanadasë, por për vite me radhë nuk ka bërë asnjë ndryshim të madh të politikës në atë drejtim.

Trysnia politike mbi këto vende dhe të tjera ka të ngjarë të rritet në muajt e ardhshëm, jo vetëm nga Trampi, por edhe nga fqinjët e tyre. Riho Terras, një ish-komandant i Forcave të Mbrojtjes të Estonisë, i cili tani është një anëtar i qendrës së djathtë të Parlamentit Evropian, e tha troç.

“Unë nuk kam frikë nga tërheqja e Trampit nga Evropa”, tha Terras. “Kam frikë se Evropa nuk është e gatshme të shpenzojë më shumë para për mbrojtjen”. Ministrja e Jashtme finlandeze, Elina Valtonen, duke folur për POLITICO në fund të takimit të ministrave të jashtëm të BE-së në Luksemburg, tha se Evropa nuk mund të ndikojë në zgjedhjet amerikane – por mund ta bëjë veten “një partner shumë tërheqës për Shtetet e Bashkuara”.

“Ne sigurisht që duhet të përqendrohemi vazhdimisht në çështjet ku kemi ndikim dhe kjo është ndërtimi i mbrojtjes dhe parandalimit tonë sa më fuqishëm që të jetë e mundur”, tha Valtonen, duke shtuar: “Dhe kjo është, mendoj, ajo që ka bërë thirrje edhe zoti Trump”.

Pengimi` Trampit vs Pajtimi me Trampin

Në një takim të mesit të qershorit të ministrave të mbrojtjes të NATO-s në Bruksel, anëtarët e aleancës u pajtuan në parim mbi një plan për të zhvendosur mbikëqyrjen e mbështetjes së NATO-s për Ukrainën. Deri në këtë pikë, Shtetet e Bashkuara kanë marrë drejtimin në organizimin e ndihmës ushtarake përmes një njësie prej 300 personash të njohur si Grupi i Ndihmës për Sigurinë-Ukrainë, i vendosur në një zyrë ushtarake amerikane në Wiesbaden, Gjermani.

Stoltenbergu propozoi një konfigurim të ndryshëm: kalimin e përgjegjësisë për drejtimin e ndihmës vetë NATO-s dhe veçanërisht shteteve partnere evropiane. Teorikisht, kjo do ta bënte drejtimin e ndihmës “të dëshmuar ndaj Trumpit”, siç thonë disa diplomatë. Vendimi përfundimtar pritet në samitin e NATO-s në Uashington. Nëse zbatohet, ky plan do të zhvendoste gradualisht mbikëqyrjen e ndihmës në një grup prej 200 ushtarësh të NATO-s në qytetin belg të Mons - një grup që do të vazhdonte të punonte me Shtetet e Bashkuara, por nën flamurin e NATO-s.

Skemat si kjo, të krijuara për të zbutur ndikimin e vendimeve të Trampit mbi përparësitë e përbashkëta të NATO-s, mund të testohen thartueshëm nëse Trampi do të kthehej në pushtet. Ka çështje të tjera të ngjashme, jo vetëm në Evropë, por edhe në Azi dhe madje edhe në Uashington, ku dhjetorin e kaluar një shumicë dypartiake në Dhomën e Përfaqësuesve dhe Senatit votuan për ta bërë të pamundur tërheqjen e një presidenti nga NATO pa mbështetje të fortë nga Kongresi. Ishte një masë që synonte qartë të prangonte Trampin ose një president të ardhshëm që ndan pikëpamjet e tij.

Departamenti i Shtetit pranoi kohët e fundit se një tjetër aleat amerikan, Koreja e Jugut, po bënte trysni për një ripërtëritje të hershëm të një marrëveshjeje që ndihmon në shpërblimin e 28,000 trupave amerikane të stacionuara në vend. Marrëveshja aktuale nuk skadon deri në vitin 2025, por ribisedimi i saj me Trampin mund të jetë shumë më i vështirë, duke pasur parasysh ankesat e tij të shpeshta për koston e mbështetjes amerikane për Korenë e Jugut.

Harry Harris, admirali në pension dhe ish-ambasadori i SHBA-së në Korenë e Jugut, tha se vendi dukej se po “mbrohej kundër një administrate të mundshme Tramp 2 - ata e kanë parë këtë film dhe ishte shumë i dhimbshëm”. Por nuk është e qartë se sa këto marrëveshje formale mund të shërbenin vërtet për të kufizuar Trampin nëse ai do të kishte pushtetin e presidencës.

Me gjithë vendosmërinë në disa kryeqytete evropiane për t`iu qasur një presidence të dytë Trampiste me ndjellamirësi të kufizuar, është gjithashtu e pamundur t`i shpëtosh realitetit të qartë se askush në kontinent nuk e di vërtet se sa kaotik mund të jetë një mandat i dytë Trampit. Ai nuk ka gjasa të zbutet nga sekretarët e mbrojtjes dhe zyrtarët e kabinetit të ngjashëm me ata që shërbyen gjatë mandatit të tij të parë - tradicionalistë të Luftës së Ftohtë dhe veteranë ushtarakë si Mike Pompeo, H.R. McMaster, Jim Mattis dhe John Kelly - të cilët e kishin kaluar karrierën e tyre duke punuar brenda strukturave të politikës së jashtme krahas aleatëve.

Disa këshilltarë të Trampit e kanë nervozuar Evropën duke folur me ambivalencë për angazhimin e Amerikës për të mbrojtur aleatët e NATO-s me fuqinë e saj të plotë ushtarake. Elbridge Colby, një ish-zyrtar i lartë i Pentagonit, i cili shihet si pretendent për të udhëhequr Këshillin e Sigurisë Kombëtare në një administratë të dytë Tramp, ka tronditur vazhdimisht aleatët duke thënë se SHBA nuk mund të zgjerohet në Evropë në kurriz të kundërshtimit të Kinës.

Në një intervistë, Colby tregoi se kishte kufizime për atë që mund të bënte SHBA për të kundërshtuar disa lloje të agresionit rus, si një sulm ndaj shteteve baltike.

“Traktati i NATO-s nuk na detyron të dërgojmë të gjithë ushtrinë tonë. Henry Kissinger hamendësohet se dikur tha se aleancat nuk janë kontrata vetëvrasëse”, tha Colby, duke shtuar se ai ishte i shqetësuar për lënien e SHBA-së “të prekshme ndaj një goditjeje dërrmuese nga Kina”.

Hannah Neumann, një anëtare e Parlamentit Evropian që përfaqëson Partinë e Gjelbër të Gjermanisë, tha se evropianët gjithashtu duhet të kenë parasysh se Trampit do të ishte në mandatin e tij të fundit si president nëse do të rizgjidhej – dhe mund të ishte edhe më i paqëndrueshëm herën e dytë. Neumann, i cili ulet në një nënkomitet që qeveris sigurinë dhe mbrojtjen, këshilloi se Evropa nuk mund të merrte rrezikun e vetëkënaqësisë.

“Ai ka shpallur 100,000 gjëra marrëzi. Ai është një top i shqitur”, tha Neumann për Trampin. “Do të ishte naive të mos mendojmë për skenarë dhe të përgatitemi për disa gjëra që na presin, në rast se Trampi do të dobësohej apo edhe të largohej nga NATO”.

Gjatë një vizite pranverore në Uashington, një këshilltar i Trampit paraqiti një pamje paraprake të asaj se si mund të dukej qasja e shkatërrimit (smash-it-up), duke i dhënë një sulm sharjesh të ashpra rreth mbrojtjes evropiane për Anders Fogh Rasmussen, ish-kryeministrin danez dhe sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, dhe Fabrice Pothier, drejtues i firmës këshulluese ndërkombëtare të Rasmussen. Në një telefonatë, kujton Pothier, ky person zbuloi “një lloj sharje Trampiane për aleatët evropianë që nuk shpenzonin mjaftueshëm”, duke përmendur vende specifike që po ngecnin në mbrojtje. “Ai person vazhdimisht e pyeste Andersin: Si do t`i ndëshkosh? Si do t`i ndëshkoni ata?" Pothier kujtoi, duke shtuar: “Marrëdhëniet ndërkombëtare në të vërtetë nuk veprojnë kështu”.

Më pas, ai pranoi se ata mund të punonin në atë mënyrë mjaft shpejt - dhe aleatët duhej të përshtateshin me atë realitet. “Me një rresht, unë do të thosha: Mos u përpiqni ta pengoni Trampin, por përpiquni ta bëni veten të pajtueshëm me Trampin”, këshilloi Pothier. “Unë nuk po blej qasjen e pengimit të Trampit, e cila mendoj se pati ndikim të mirë të kifizuar herën e parë. Unë mendoj se sot ne po përballemi me një lloj tjetër Trampi”.

 Shqipëroi dhe përgatiti për botim Ylli Përmeti

Albania Web Design & Development by: WWW.FIT.ALFIT.AL WEB DESIGN ALBANIA