...lufta fillon me kuptimin e shkaqeve të krizave dhe ajo vazhdon me ndryshimin e mendësisë dhe praktikës...

Plani radikal i Trampit për NATO-n dhe Ukrainën paralajmëron fyçkot e Shqipërisë

Këshilltarët e Trampit parashikojnë një ‘riorientim radikal’ në të cilin Uashingtoni do të zërë vendin e dytë drejt Evropës - dhe do të bëjë një marrëveshje me Putinin për Ukrainën.

Politico

04/07/2024 - 09:30

Donald Trampi ka kërcënuar se do të largohet nga NATO aq shumë herë - ose është dukur, gjithsesi - saqë për shumë nga kritikët e tij, çështja është se kur, dhe jo nëse, ai do të hiqte dorë nga aleanca 75-vjeçare nëse ai rizgjidheej president në Nëntor.

Në të vërtetë, Trampi do ta ketë të pamundur të largohet plotësisht nga NATO, sipas intervistave me ish-zyrtarë të sigurisë kombëtare të Trampit dhe ekspertë të mbrojtjes, të cilët ka të ngjarë të shërbejnë në një mandat të dytë të Trampit. Por edhe nëse ai nuk largohet zyrtarisht nga organizata, kjo nuk do të thotë se NATO-ja do t`i mbijetojë një mandati të dytë e paprekur.

Në këmbim të pjesëmarrjes së vazhdueshme të SHBA-së, Trampi jo vetëm që do të priste që vendet evropiane të rrisnin në mënyrë drastike shpenzimet e tyre për NATO-n - ankesa e tij kryesore kur ishte president - por gjithashtu do të ndërmerrte atë që një ekspert i mbrojtjes i njohur me mënyrën e të menduarit brenda rrethit këshillues të Trampit për sigurinë kombëtare, Dan Caldwell e përshkruan si një “riorientim radikal” të NATO-s.

“Ne nuk kemi më një zgjedhje”, tha Caldwell për POLITICO Magazine, duke përmendur rritjen e huasë së SHBA-së, rekrutimin ushtarak dhe një bazë industriale të mbrojtjes që nuk mund të përballojë sfidën si nga Rusia ashtu edhe nga Kina. As Trampi dhe as fushata e tij nuk kanë emëruar ende një ekip të ri të sigurisë kombëtare ose nuk kanë pranuar hapur një axhendë të re për NATO-n.

Fushata nuk iu përgjigj disa kërkesave për koment për këtë artikull. Por ish-zyrtarët dhe ekspertët që folën për këtë artikull - disa në procesverbal dhe disa në kushte anonimiteti - janë të përfshirë në një debat të vazhdueshëm brenda botës së Trampit mbi çështjen se sa e vështirë është për t'i shtyrë evropianët drejt një arkitekture sigurie sipas dëshirës së Trampit.

Sipas këtyre zyrtarëve, SHBA-ja do të mbante ombrellën e saj bërthamore mbi Evropën gjatë mandatit të dytë të Trampit, duke ruajtur fuqinë ajrore dhe bazat e saj në Gjermani, Angli dhe Turqi, si dhe forcat e saj detare. Ndërkohë, pjesa më e madhe e këmbësorisë, armaturës, logjistikës dhe artilerisë do të kalonte përfundimisht nga duart amerikane në ato evropiane. Pjesë e atij plani u publikuan në një artikull të botuar në shkurt 2023 nga Qendra për Rinovimin e Amerikës, e lidhur me Trampin, por në muajt që pasuan, ka pasur një konsensus në zhvillim dhe më të detajuar midis mbështetësve të Trampit mbi një përshkrim të një koncepti të ri për NATO-n.

Zhvendosja që ata parashikojnë do të përfshinte “zvogëlimin e rëndësishëm dhe thelbësor të rolit të sigurisë së Amerikës - duke u kthyer prapa, në vend të jetë fuqia kryesore luftarake në Evropë, dikush që ofron mbështetje vetëm në kohë krize”, tha Caldwell, i cili kohët e fundit shërbeu si këshilltar i lartë për Russell Vought, ish-zyrtar i lartë i administratës Tramp, i cili në maj u emërua drejtor i politikave për Konventën Kombëtare Republikane dhe pritet të luajë një rol të lartë në një administratë të dytë Trampiste. Vought është gjithashtu president i CRA.

Një pjesë tjetër e planit të lojës së Trampit në zhvillim është një sistem i NATO-s me dy nivele. Kjo ide, e propozuar fillimisht nga një tjetër ish-zyrtar i lartë i administratës së Trampit, gjeneral-lejtënant i pensionuar i ushtrisë Keith Kellogg, do të thotë se vendet anëtare që nuk e kanë përmbushur ende objektivin për të shpenzuar 2 për qind të PBB-së për mbrojtjen “nuk do të gëzonin fuqinë e mbrojtjes dhe garancinë e sigurisë së Shteteve të Bashkuara”, sipas një eksperti të sigurisë kombëtare të lidhur me Trampin, i cili foli në kushte anonimiteti për të përshkruar diskutimet e brendshme. Kjo mund të shihet se është në kundërshtim me nenin 5 të traktatit, i cili detyron çdo anëtar të ndërmarrë “veprime të tilla që e sheh të nevojshme” për të ndihmuar këdo që sulmohet. Por anëtarët e trurit të politikës së jashtme të Trampit vunë në dukje se gjuha në nenin 5 është e përkulshme dhe nuk kërkon nga gjithë anëtarët të përgjigjet me forcë ushtarake.

Trampi ka shprehur vazhdimisht shqetësimin se aleatët e NATO-s “na rrjepin” duke mos përmbushur objektivin e shpenzimeve prej 2 për qind. Së fundmi, Trampi në fakt u duk se ftoi një sulm rus kundër goditjeve të NATO-s, duke thënë se do t`i “inkurajonte” rusët të “bënin çfarëdolloj dreq që duan” me vendet anëtare që nuk e kanë përmbushur ende objektivin e shpenzimeve të mbrojtjes - një dekadë pasi aleatët e NATO-s u zotuan në samitin e tyre të vitit 2014 në Uells.

Një zgjidhje e shpejtë e konfliktit dyvjeçar e gjysmë të Ukrainës do të luante gjithashtu një rol kyç në planet e Trampit për NATO-n. Si pjesë e një plani për Ukrainën që nuk është raportuar më parë, kandidati i hamendësuar i GOP po shqyrton një marrëveshje me anë të së cilës NATO nuk angazhohet të mos zgjerohet më tej drejt lindjes - veçanërisht në Ukrainë dhe Gjeorgji - dhe bisedime me presidentin rus Vladimir Putin mbi territorin ukrainas se sa mund të mbajë Moska, sipas dy ekspertëve të tjerë të sigurisë kombëtare të lidhur me Trampin.

Së bashku, qasja e re e Trampit në këto fusha do të përbënte një revolucion në çështjet e NATO-s – një që shumë kritikë thonë se Evropa është krejtësisht e paaftë për ta realizuar në të ardhmen e parashikueshme.

SHBA-ja është deri tani kontribuuesi më i madh në operacionet e NATO-s, duke shpenzuar rreth 860 miliardë dollarë për mbrojtjen që përfaqësonte 68 për qind të shpenzimeve totale të vendeve të NATO-s në vitin 2023. Kjo është mbi 10 herë më shumë se ajo e Gjermanisë, e dyta me shpenzimet më të mëdha. Një pjesë e rëndësishme e këtyre shpenzimeve të SHBA-së, që arrijnë në rreth 3.5 për qind të PBB-së të saj, shkon në mbrojtje të Evropës edhe pse Pentagoni refuzon të zbulojë publikisht sa, thotë Jeremy Shapiro, drejtor i kërkimit për Këshillin Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë.

Duke u takuar me Presidentin Joe Biden në Uashington në fillim të këtij muaji, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s në largim, Jens Stoltenberg njoftoi se 23 nga 31 anëtarët jo-SHBA të NATO-s do të përmbushin tani objektivin prej 2 përqind të aleancës. “Kjo është më shumë se dy herë më shumë se katër vjet më parë”, tha Stoltenberg. Kjo pritet të përfshijë Gjermaninë për herë të parë që nga fillimi i viteve 1990 dhe ministri fajkua i mbrojtjes i atij vendi, Boris Pistorius, duket i etur për të bërë më mirë, duke bërë thirrje që Gjermania të arrijë deri në 3.5 për qind të PBB-së për mbrojtjen.

Por edhe nëse Gjermania arrin atë nivel, disa ish-zyrtarë të mbrojtjes të lidhur me Trampin thonë se ende nuk është e mjaftueshme. “Unë mbështes ruajtjen e aleancës së Atlantikut të Veriut, por mendoj se e vetmja mënyrë për ta bërë këtë - dhe ua them këtë evropianëve gjatë gjithë kohës - është që ata të marrin përsipër shumë më tepër nga barra”, tha Elbridge Colby, i cili udhëhoqi zhvillimin e Strategjisë së Mbrojtjes Kombëtare të Trampit si zëvendës ndihmës sekretari i tij i mbrojtjes për strategjinë dhe zhvillimin e forcave dhe që thuhet se është në linjë për një post të lartë të sigurisë kombëtare në një administratë të dytë Trampiste.

“Ne nuk mund të bëjmë më 10 herë atë që po bëjnë gjermanët dhe ne duhet të përgatitemi të jemi të ashpër me ta. Duhet të ketë pasoja”, tha Colby në një intervistë. “Ne duam që NATO të jetë aktive, por duam që ajo të jetë me evropianët në krye. Kjo ishte ideja origjinale. Kjo ishte ideja e Dwight Eisenhower.” Vetëm tani, përballë një Kine kërcënuese, nevoja për të bërë ndryshime të tilla është shumë më urgjente, tha Colby. “Shtetet e Bashkuara nuk kanë forca të mjaftueshme ushtarake për të shkuar përreth…Ne nuk mund ta thyejmë shtizën tonë në Evropë kundër rusëve kur e dimë se kinezët dhe rusët po bashkëpunojnë dhe kinezët janë një kërcënim më i rrezikshëm dhe më domethënës.”

Disa nga ekspertët e lidhur me Trampin janë të përqendruar kryesisht në çështjen e shpenzimeve, ndërsa të tjerë duan që vendet evropiane të shpenzojnë më shumë dhe të marrin përsipër shumë më tepër nga barra ushtarake. Kiron Skinner, ish-shefi i planifikimit të politikave të Trampit nën Sekretarin e Shtetit, Mike Pompeo dhe një lojtar kyç në Projektin 2025, një axhendë shteruese për mandatin e dytë të Trampit, thekson nevojën për më shumë shpenzime evropiane si pikënisje: “Ne duhet të peshojmë përmasën e drejtë të roli të Amerikës në botë në shekullin e 21-të, dhe kjo është ajo për të cilën mendoj se bëhet fjalë”, tha ajo. “SHBA nuk është makina ATM në botë. NATO ka një kontribut të rëndësishëm në teatrin Atlantik dhe teatrin Indo-Paqësor, por ne duhet të bëjmë më shumë për mendim strategjik nga të dyja palët.”

Testi i parë i synimeve të Trampit në NATO, nëse ai fiton një mandat tjetër, do të ishte mënyra se si ai e trajton luftën e vazhdueshme të Rusisë kundër Ukrainës. SHBA-ja ka rritur rolin e saj qendror në NATO që nga fillimi i luftës në Ukrainë, duke dërguar 20,000 trupa shtesë në Evropë (duke bërë një total prej 100,000) përveç aftësive të reja ajrore, tokësore, detare, kibernetike dhe hapësinore. Sipas dy ekspertëve të sigurisë kombëtare të lidhur me Trampin, të njohur me të menduarit brenda rrethit të brendshëm të tij, kandidati i hamendësuar i GOP tani po mendon të bëjë një marrëveshje me Putinin se cilat vende mund t`i bashkohen NATO-s, veçanërisht Ukraina dhe Gjeorgjia. Një plan i tillë do të shkatërronte premtimin e paqartë të NATO-s për anëtarësimin e ardhshëm të Ukrainës – një politikë që Bajdeni e ka vazhduar, megjithëse pa u përkushtuar për një afat kohor.

Në prill, The Washington Post raportoi se plani tentativ i Trampit përfshin gjithashtu trysninë ndaj Ukrainës për t`i dhënë Rusisë Krimenë dhe rajonin kufitar të Donbasit.

“Unë do të prisja një marrëveshje shumë të shpejtë për t`i dhënë fund konfliktit”, tha Kevin Roberts, presidenti i The Heritage Foundation, instituti me ndikim i linjës së Trampit që ka prodhuar Projektin 2025. Roberts tha në një intervistë se ai nuk mund të përcillte njohuri të brendshme nga planet e Trampit.

Por sipas një prej ekspertëve të sigurisë kombëtare të njohur me mendimin e Trampit, duke folur në kushte anonimiteti, Trampi “do të ishte i hapur ndaj diçkaje që ndalonte zgjerimin e NATO-s dhe nuk do të kthehej në kufijtë e vitit 1991 për Ukrainën. Kjo do të ishte në tryezë. Por kjo nuk do të thotë dorëzim i ndonjë mundësie tjetër, duke përfshirë furnizimin e sasive të mëdha të armëve për Ukrainën”.

Vetë Trampi nuk i ka detajuar publikisht planet e tij për Ukrainën, por gjatë fushatës ai është zotuar vazhdimisht se do t`i japë fund luftës si një nga detyrat e tij të para – “para se të mbërrija në Zyrën Ovale, pak pasi të fitojmë presidencën”, ka deklaruar në një mbledhje të 22 qershorit në Filadelfia. I pyetur në një podcast të 21 qershorit nëse ai ishte i gatshëm të hiqte nga tavolina zgjerimin e NATO-s në Ukrainë, Trampi u përgjigj – në komente që mbetën kryesisht të pareportuara – se premtimi i anëtarësimit në NATO në Ukrainë kishte qenë një “gabim” dhe “arsyeja pse filloi ajo luftë. ” Shumë në kampin e Trampit parapëlqejnë hapur një Ukrainë jo anëtare të NATO-s. “NATO tashmë është zgjeruar përtej asaj që na nevojitet për një koalicion antihegjemonist” kundër Rusisë, tha Colby.

Më 14 qershor, Putini tha se Rusia do të ishte e gatshme të negocionte një fund të luftës nëse Ukraina heq dorë nga çdo ambicie për t`u bashkuar me NATO-n dhe tërhiqte trupat nga katër rajonet që Moska i ka pretenduar si të sajat. I pyetur në debatin e tij të 27 qershorit me Bajdenin nëse kushte të tilla ishin të pranueshme, Trampi u përgjigj: “Jo, ato nuk janë të pranueshme. Por shikoni, kjo është një luftë që nuk duhet të kishte filluar kurrë.”

Kritikët thonë se trysnia ndaj Ukrainës për të dorëzuar territorin vetëm sa do të shfajësonte rrëmbimin e tmerrshëm dhe vrasës të tokës nga Putini. Por Trampi e ka bërë të qartë se ai ka aq pak dashuri për Ukrainën sa ka për NATO-n, duke i thënë kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve Mike Johnson gjatë vizitës së tij në Capitol Hill në qershor se Ukraina “nuk do të jetë kurrë atje për ne” dhe “ne duhet të paguajmë TRUPAT TONA më shumë në vend të dërgojnë 60 miliardë dollarë në Ukrainë”, thuhet në një postim në Twitter nga republikani Matt Gaetz.

Një tjetër përfaqësues i GOP, Don Bacon, u tha gazetarëve duke rrëfyer të njëjtën bisedë se Trampi ishte shpërfillës ndaj qëllimit të Kievit për të dëbuar rusët, që ka qenë politika e pakursyer e Bajdenit. “Ai është sikur, nëse Ukraina fiton, cili do të jetë përfitimi?” tha Bacon.

Çështja më e madhe me qasjen në zhvillim të Trampit ndaj NATO-s mund të jetë se vendet evropiane nuk janë qartazi të përgatitura për të përmbushur një rol ushtarak të zgjeruar në mënyrë dramatike në çdo kohë së shpejti – pavarësisht nga planet e tyre tentative për “të rezistuar ndaj NATO-s së Trampit” duke u zotuar për më shumë shpenzime, thonë ekspertët. Por ata mund të kenë pak zgjedhje pasi Trampi do të kishte më shumë leva për të kërkuar atë që dëshiron nga Evropa këtë herë, sepse SHBA-ja ende po furnizon pjesën e luanit të ndihmës ushtarake për Ukrainën, dhe Evropa është më e dobët ekonomikisht dhe më e varur nga furnizimet me energji amerikane sesa kurrë më parë.

Udhëheqësit evropianë mohojnë, thonë shumë kritikë amerikanë. “Ata nuk kanë asnjë ide se si të zëvendësojnë Shtetet e Bashkuara,” thotë Shapiro i Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë. Përpjekjet e duhura të presidentit francez Emmanuel Macron për të nxitur më shumë pavarësi nga ombrella e mbrojtjes së SHBA-së kanë rënë. Stoltenberg, në muajt e fundit të mandatit të tij 10-vjeçar si Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s, ka pranuar të argumentojë se amerikanët duhet të jenë të kënaqur që mbrojtja evropiane po ndihmon për të mbështetur industrinë e mbrojtjes së SHBA. “Ata kanë vendosur të kenë besim të qëndrueshëm se SHBA-të do të jenë atje”, tha Shapiro. “Më duket se nuk është në të vërtetë një plan, por është shpresa që keni në mungesë të një plani”.

Kritikët në kampin e Trampit thonë se evropianët duhet të zhvillojnë industritë e mbrojtjes ndërkufitare dhe jo ato kombëtare për të rritur efikasitetin dhe kapacitetin dhe për të përmbushur një premtim ende të paplotësuar për të zgjeruar në masë të madhe forcën e reagimit të shpejtë të NATO-s nga 40,000 në rreth 300,000 trupa. Por me përjashtim të disa vendeve si Polonia, shumë qeveri evropiane mbeten “kufitare mashtruese” për atë që kërkohet, thotë Caldwell.

Nga ana e tij, Trampi vazhdon të jetë i druajtur për çdo hollësi për Evropën dhe NATO-n. Megjithatë, si pjesë e platformës së fushatës së tij “Axhenda 47”, Trampi tha në një video të postuar në mars se “ne duhet të përfundojmë procesin që filluam nën administratën time të rivlerësimit rrënjësor të qëllimit të NATO-s dhe misionit të NATO-s”. Trampi i tha së fundmi Nigel Farage, mbështetësit të tij të ekstremit të djathtë britanik, se SHBA-ja do të qëndrojë “100 për qind” në NATO nën udhëheqjen e tij për sa kohë që vendet evropiane “luajnë drejt”.

Vought, drejtori i ri i politikave të konventës së GOP dhe ish-drejtori i Zyrës së Menaxhimit dhe Buxhetit gjatë administratës Trampit është një nacionalist i djathtë, i cili beson se kërcënimi kryesor është Kina. Vought, i cili quhet një kandidat i mundshëm për shef të stafit në një mandat të dytë të Trampit, nuk iu përgjigj një kërkese për intervistë, por sipas bashkëpunëtorëve të njohur me mendimin e tij, Vought beson gjithashtu se Uashingtoni duhet të luajë një rol më “të fjetur” në NATO përgjatë linjave të këshillave të bëra nga Sumantra Maitra, analistja në Qendrën Vought për Rinovimin e Amerikës, e cila shkroi atë artikull me ndikim vitin e kaluar.

Roberts thotë se një vërshim evropianësh të shqetësuar kanë ardhur përmes Heritage muajt e fundit, të shqetësuar për atë që mund të ndodhë nën një presidencë Trampiste. “Ka pasur takime me dy ose tre ambasadorë që kam pasur të aleatëve - dhe këto janë vende të shkëlqyera - të cilët thjesht nuk e kuptojnë atë”, tha ai. “Ata nuk e kuptojnë se ju nuk mund të vini në Shtetet e Bashkuara nga Evropa dhe të thoni se duhet të na jepni më shumë para sepse Putini do të pushtojë vendin tonë. Tatimpaguesi amerikan thotë: “Çfarë ke bërë? Çfarë ka bërë Gjermania? Pse vazhdojnë të blejnë gaz natyror rus?’ Rregulloni oborrin e shtëpisë tuaj përpara se të vini tek ne për një dhurim.”

Gjermania ndaloi importin e drejtpërdrejtë të gazit rus pasi Putini pushtoi Ukrainën në vitin 2022, por furnizuesit e dytë dhe të tretë më të mëdhenj të gazit natyror të Gjermanisë, Holanda dhe Belgjika, raportohet se ende importojnë sasi të rëndësishme të gazit natyror të lëngshëm (LNG) nga projekti rus Yamal LNG. Siç shkroi ish-këshilltari i pakënaqur i Trampit për sigurinë kombëtare, John Bolton, në kujtimet e tij, Dhoma ku ndodhi, Trampi ishte vazhdimisht i mërzitur nga kjo çështje kur ishte president. Në një konferencë shtypi me Stoltenberg në Samitin e NATO-s 2018, Trampi u kritikua: “Ne duhet t`ju mbrojmë, dhe megjithatë ju po i paguani të gjitha këto pará Rusisë”.

“Ndiehem sikur ata pothuajse po kalojnë nëpër faza pikëllimi në Evropë”, thotë Colby. “Ata e kaluan refuzimin e kaluar në një lloj pranimi, por nuk e kanë arritur ende, ‘OK, ja se si e trajtojmë këtë.’ Unë mendoj se ka lëvizje domethënëse, por është shumë e ngadaltë dhe shumë pak. Ata duhet të prodhojnë forca të besueshme luftarake për t`u përballur me një sulm rus, si TANI. ... Ata po i japin vetes një goditje pas shpine për atë që duhet të kishin prodhuar 10 vjet më parë.”

Edhe disa ish-zyrtarë të Trampit e pranojnë se Uashingtoni ndoshta nuk dëshiron të shkojë shumë larg në dorëzimin e udhëheqjes tek evropianët. Instinktet izolacioniste të Trampit mund të shpërthejnë aksidentalisht dhe të joshin SHBA-në në një luftë më të gjerë. Colby, tani për tani, tregon me shqetësim këshillën e Makronit për të futur trupat franceze në konfliktin e Ukrainës dhe disa nga retorikat provokuese që vijnë nga udhëheqësit më të ashpër të Evropës Lindore. Midis tyre është presidenti i Letonisë Edgars Rinkēvičs, i cili kohët e fundit deklaroi në latinisht: “Russia delenda est”. Ajo ishte thirrja e recetës së Katonit për Kartagjenën e lashtë, “Carthago delenda est”, që do të thotë “Kartagjena duhet të shkatërrohet”.

“Rusia duhet të shkatërrohet? Ata kanë 6000 armë bërthamore. Mënyra se si disa njerëz po i qasen çështjes së përshkallëzimit është thjesht e çmendur për mua”, thotë Colby. “Unë jam shumë i shqetësuar për këtë dhe mundësinë që ne mund të futemi në një luftë më të madhe me Rusinë me hapa të tillë të pakujdesshëm”.

Përtej kësaj, zotimi i Trampit për të mos zgjeruar NATO-n mund të jetë shumë më i këndshëm për aleatët evropianë sesa shumë njerëz e kuptojnë. Në maj, kancelari gjerman Olaf Scholz ishte i hapur duke thënë se nuk mendonte se Ukraina mund të bëhej pjesë e NATO-s për ndoshta 30 vjet. Dhe më 17 qershor, Stoltenbergu tregoi se një armëpushim nuk do të mjaftonte për të vënë në lëvizje anëtarësimin në NATO të Ukrainës. “Ne duhet të jemi të sigurt se kjo është paqe dhe jo vetëm një pauzë,” tha ai. “Ne kemi nevojë për garanci se ky është fundi, ai ndalon këtu”.

Por një administratë e re Trampiste, edhe në rastin më shpresëdhënës, ka të ngjarë të jetë turbulluese për aleancën Atlantike. Shumë zyrtarë amerikanë – duke përfshirë gjeneralin Christopher Cavoli, komandantin Suprem të Aleatëve për Evropën – këmbëngulin se 2 përqind duhet të jetë një dysheme, jo një tavan, për evropianët. Dhe ata vënë në dukje se Barack Obama, mes presidentëve të tjerë të SHBA-së, ankohej në mënyrë kronike për “të lirë kalorës” evropianë, prandaj Obama këmbënguli në objektivin prej 2 për qind në Uells në 2014.

Sipas një diplomati të lartë evropian, i cili foli në kushte anonimiteti, qeveritë e BE-së janë shumë të vetëdijshme për të gjitha këto. “Është e vështirë të vlerësohet nëse do të jemi në gjendje të bëjmë mjaftueshëm për të qetësuar me të vërtetë Trampin, sepse e kemi të vështirë të parashikojmë se çfarë do të bëjë apo jo”, tha diplomati. Evropa gjithashtu pranon se Kina “mund të ketë një ndikim në rolin ushtarak që SHBA-ja do të ishte në gjendje të luante për të ndihmuar në mbrojtjen e Evropës. Mund të mos ketë kapacitet të mjaftueshëm për dy teatro.”

Në fund, vetëm Trampi mund të thotë se sa larg do të shkojë në përmbysjen e NATO-s. Bolton i tha POLITICO-s në shkurt se “qëllimi i Trampit këtu nuk është të forcojë NATO-n, është të hedhë bazat për të dalë jashtë”. Por shumica e ish-zyrtarëve të Trampit duket se besojnë se aleanca duhet të ruhet – dhe ata tashmë po kërkojnë merita për ruajtjen e saj falë ultimatumeve të Trampit ndaj NATO-s. Ata arsyetojnë se Obama u ankua vetëm për koprracinë e Evropës; Trampi në fakt bëri diçka për këtë. Këshilltari i fundit i Trampit për sigurinë kombëtare, Robert O’Brien, në një ese të sapobotuar në Foreign Affairs, shkruan se “trysnia e tij ndaj qeverive të NATO-s për të shpenzuar më shumë për mbrojtjen e bëri aleancën më të fortë”.

“Qindra miliarda para shtesë shkuan në kontributet e NATO-s pjesërisht si rezultat i Trampit," tha Skinner. “Unë jam shumë optimist për një të ardhme pozitive për NATO-n nëse ajo vendos themelet e duhura”.

Nëse themeli është i drejtë mund të jetë në syrin e shikuesit. Nëse steka po arrin objektivin e shpenzimeve prej 2 për qind, Evropa mund të jetë në rrugën e duhur për t`u bërë një aleancë në të cilën Trampi do të qëndrojë. Por siç e bënë të qartë këshilltarët e tij, nëse Trampi hyn në Zyrën Ovale për herë të dytë, duket shumë e mundshme se dhënia prej 2 përqind e PBB-së nuk do të jetë e mjaftueshme.

Me fjalë të tjera, shtyllat e sigurisë kombëtare të Trampit mund të lëvizin. Se sa larg nuk është e qartë, por e ardhmja e NATO-s - dhe e Evropës - varet nga përgjigja.   

Miti i “sigurisë kombëtare” me anëtarësinë tonë në NATO dhe implikimet me bazat ushtarake

Albania Web Design & Development by: WWW.FIT.ALFIT.AL WEB DESIGN ALBANIA