...lufta fillon me kuptimin e shkaqeve të krizave dhe ajo vazhdon me ndryshimin e mendësisë dhe praktikës...

BE-ja dhe Kanadaja përgatiten për kundërmasa ndaj tarifave amerikane

Ashtu si Kanadaja, Bashkimi Evropian po përgatitet për kundërmasa për tarifat doganore të SHBA-së për importet e çelikut dhe aluminin, tha Merkel.

DW

11/06/2018 - 08:28

Kancelarja gjermane Angela Merkel shprehu të dielën në darkë keqardhjen për vendimin e papritur të Presidentit Donald Trump për t'u tërhequr nga deklarata e grupit G7. "Shpallja e tërheqjes, përmes një cicërime në twitter na bën sigurisht esëll si dhe pak të dëshpëruar" - tha Merkeli në një intervistë për televizionin publik gjerman ARD pas samitit të G7 në Kanada.

Ashtu si Kanadaja, Bashkimi Evropian po përgatitet për kundërmasa për tarifat doganore të SHBA-së për importet e çelikut dhe aluminin, tha Merkel.

Gjermania dhe BE-ja vazhdojnë t'i përmbahen komunikatës

Pas kthimit të saj në Berlin një zëdhënës i qeverisë kishte thënë se Gjermania është dakord me komunikatën për të cilën u diskutua në La Malbaie, të Kanadasë. Edhe Bashkimi Evropian reagoi pas tërheqjes së Trampit. Një zëdhënës i Presidentit të Këshillit të BE, Donald Tusk, tha "Ne i përmbahemi komunikatës, siç është rënë dakord nga të gjithë pjesëmarrësit."

Deutschland Bundeskanzlerin Angela Merkel zu Gast bei Anne Will (picture-alliance/dpa/NDR/W. Borrs)

Kancelarja Merkel në një intervistë për televizionin publik gjerman ARD mbi samitin e G7 në Kanada

SHBA-ja dhe gjashtë vendet e tjera të G7 - përfshirë edhe aleatët kryesorë perëndimorë të Amerikës Gjermaninë, Francën, Britaninë dhe Kanadanë - arritën që pavarësisht dallimeve të thella mbi çështjet e tregtisë dhe ndryshimit të klimës, të bien dakord në samit në minutën e fundit për deklaratën përfundimtare prej tetë faqesh. Por pas kësaj Trampi u tërhoq.

Trampi e argumentoi në Twitter largimin e tij prej deklaratës përfundimtare - deri tani një hap unikal në historinë 40-vjeçare të G7 - me qëndrimin e presidentit kanadez Trudeau ndaj tarifave doganore amerikane për çelikun dhe aluminin. Trudeau tha në konferencën përfundimtare për shtyp, se tarifat doganore kundër BE-së dhe Kanadasë, që Trumpi i justifikon me ruajtjen e interesave amerikane të sigurisë, janë "disi ofenduese" dhe se Kanadaja, nga ana e saj, do të vendosë po ashtu tarifa më të larta doganore ndaj mallrave amerikane.   

Albania Web Design & Development by: WWW.FIT.ALFIT.AL WEB DESIGN ALBANIA