...lufta fillon me kuptimin e shkaqeve të krizave dhe ajo vazhdon me ndryshimin e mendësisë dhe praktikës...

A. Saudite ‘kërcënon’ elitën mbikombëtare me shtrenjtim të paimagjinueshëm të naftës nëse...

Çmimet botërore të naftës mund të rriten në "nivele të paimagjinueshme" nëse bashkësia ndërkombëtare nuk mban një qëndrim "të fortë dhe të vendosur" ndaj Iranit

Voa

01/10/2019 - 13:28

Princi i Kurorës i Arabisë Saudite, Muhamed bin Salman paralajmëroi se çmimet botërore të naftës mund të rriten në "nivele të paimagjinueshme" nëse bashkësia ndërkombëtare nuk mban një qëndrim "të fortë dhe të vendosur" ndaj Iranit. Përndryshe, tha ai, tensionet do të shkallëzohen.

Princi i kurorës i bëri komentet në programin televiziv amerikan 60 Minuta.

Intervista vjen 15 ditë pas goditjeve ndaj objekteve të naftës saudite, që paralizuan rreth 50 përqind të prodhimit të papërpunuar të vendit dhe 5 përqind të furnizimit global me naftë.

Udhëheqësi de-fakto i Arabisë Saudite i quajti goditjet një akt lufte po ashtu si edhe sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo. Të dy ata akuzuan Iranin, rivalin kryesor të Arabisë Saudite në rajon, se qëndronte pas sulmeve të 14 shtatorit.

Franca, Gjermania dhe Britania kanë fajësuar gjithashtu Teheranin për sulmet. Irani mohon se ka gisht në këtë ngjarje.   

Albania Web Design & Development by: WWW.FIT.ALFIT.AL WEB DESIGN ALBANIA