...lufta fillon me kuptimin e shkaqeve të krizave dhe ajo vazhdon me ndryshimin e mendësisë dhe praktikës...

Shqetësime dhe kritika në mbarë botën për planet e Trampit mbi statusin e Jeruzalemit

Synimi i presidentit të SHBA për ta njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit ka bërë që në mbarë globin personalitetet drejtuese të venë këmbanat e alarmit. Disa madje shohin me këtë të kërcënohet paqja botërore.

DW

06/12/2017 - 15:01

Qeveria e Gjermanisë në sfodin e planeve të presidentit të SHBA-së Donald Trump për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit tërheq vëmendjen për rrezikun e trazirave në këtë qytet si dhe në Jordanin Perëndimor e në Gazë. Duke nisur nga kjo e mërkurë (06.11) në këto territore mund të ketë demonstrata, thuhet në udhëzuesin e aktualizuar të Ministrisë së Jashtme gjermane për ata që udhëtojnë drejt këtyre vndeve. "Trazirat e dhunshme nuk mund të përjashtohen."

Ministri i Jashtëm britanik Boris Johnson, në kuadër të një takimi të NATO-s në Bruksel, tha se qeveria e tij i sheh me "shqetësim" këto zhvillime. Londra është e mendimit se statusi i Jeruzalemit duhet të jetë pjesë e një zgjidhjeje përmes bisedimeve mes Izraelit dhe Palestinezëve. Johnson shgtoi, se Britania e Madhe "nuk ka plane", për ta zhvendosur në Jeruzalem ambasadën e saj.

Edhe i dërguari i OKB-së për procesin e paqes në Lindjen e Mesme, Nickolay Mladenov, theksoi se statusi i Jeruzalemit duhet të jetë pjesë e "bisedimeve direkte" mes Izraelit dhe palestinezëve. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze,  Geng Shuang, në sfondin e nismës së SHBA-së paralajëmroi për "një përshkallëzim të tensioneve" në Linjen e Mesme. Palët pjesëmarrëse duhet të shmangin gjithçka që rrezikon një zgjidhje të "çështjes së Paleastinës" dhe "mund të shkaktojë konfrontim në rajon".

Qeveria e Turqisë paralajmëroi në rastin e njohjes së Jeruzalemit si kryeqatet i Izraelit nga ana e SHBA-së për një konflikt të ri ndërfetar. Kryeministri Binali Yildirim gjatë vizitës në Korenë e Jugut tha, se si njohja e Jeruzalemit si kryeqytet ashtu edhe zhvendosja e ambasadës së SHBA-së atje do të ishin veprime "jo legjitime". Yildirim theksoi: "Eshtë me rëndësi thelbësore si sa i përket së ardhmes së rajonit ashtu edhe për paqen botërore, që presidenti iSHBA-së të mos ebëjë një deklarim në këtë drejtim."

Irani planin e SHBA-së e vlerëson si një shenj dobësie. Ky hap nuk e ndal çlirimin e Palestinës prej pushtimit izraelit, theksoi kreu i Iranit Ajatollah Ali Chamenei. "Shpallja e Jeruzalemit si kryeqytet i Palestinës së pushtuar, tregon dëshpërimin dhe paaftësinë për veprim (të SHBA-së dhe Izraelit)."

Papa Françesku gjatë një audience të përgjithshme në Vatikan u shpreh "i shqetësuar thellë" për situatën për-rreth Jeruzalemit. Ky qytet është i shenjtë për hebrejtë, kristianët dhe myslimanët dhe ka një "simbolikë të veçantë për paqen", tha Papa. Ky identitet i Jeruzalemit duhet të ruhet dhe të forochet në të mirë të vendit të shenjtë dhe të të gjithë Lindjes së Mesme.

Sipas të dhënave të një përfaqësuesi të nivelit të lartë të qeverisë së SHBA-së, këtë të mërkurë (06.11) Trumpi do ta shpallë vendimin e tij për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Trumpi gjatë një fjalimi që do të mbajë do të komunikojë zhvendosjen e ambasadës së SHBA-së në Jeruzalem, por realizimi i këtij vendimi mund "të zgjasë me vite", thuhet në Uashington. Si Izraeli edhe palestinezët e pretendojnë jeruzalemin si kryeqytetin e tyre. Izraeli e ka shpallur të gjithë Jeruzalemin si një "qytet të përjetshëm e të pandashëm".  Për palestinezët Jeruzalemi lindor është kryeqyteti i shtetit të ardhshëm të tyre.   

Albania Web Design & Development by: WWW.FIT.ALFIT.AL WEB DESIGN ALBANIA