...lufta fillon me kuptimin e shkaqeve të krizave dhe ajo vazhdon me ndryshimin e mendësisë dhe praktikës...

Putini paralajmëron ndryshimin e doktrinës bërthamore

Anëtari i Këshillit Rus për Politikën e Jashtme dhe të Mbrojtjes, zëvendësdrejtor i Ekonomisë Botërore dhe Politikës Ndërkombëtare në Shkollën e Lartë Ekonomike të Moskës dhe ekspert i klubit Valdai, këshillon Putinin të përgatitet për luftë kundër NATO-s dhe të përshkallëzojë luftën bërthamore si parandalim të gjendjes së luftës në Ukrainë

SHJ

31/05/2024 - 14:16

Putini nxitet të përshkallëzojë luftën me perëndimin

Dmitry Suslov: Ka çdo tregues se SHBA-ja dhe disa nga aleatët e saj së shpejti mund të lejojnë Ukrainën të përdorë armë perëndimore, duke përfshirë raketa me rreze të gjatë, për të sulmuar objektivat e vendosura brenda vendit - si ta kuptojmë këtë? – Kufijtë e njohur ndërkombëtarisht të Rusisë. Ose ato që ekzistonin para Maidan 2014 në Kiev.

Në Amerikë, siç raportoi kohët e fundit New York Times, mbështetësit e idesë përfshijnë Sekretarin e Shtetit Antony Blinken, shumicën e republikanëve në Kongres (përfshirë Kryetarin e Dhomës, Mike Johnson) dhe shumë anëtarë të institucionit të politikës së jashtme, duke përfshirë Victoria Nuland, e cila së fundi dha dorëheqjen si zëvendëssekretare e shtetit. Në Evropë, Polonia, shtetet baltike, partia kryesore opozitare e Gjermanisë, CDU/CSU, dhe disa figura të Evropës Perëndimore, duke përfshirë kreun e Ministrisë së Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, David Cameron, po propagandojnë për masën.

Një vendim i tillë do ta çonte konfliktin në një nivel thelbësisht të ndryshëm, do të nënkuptonte fshirjen e një prej “vijave të kuqe” më të dukshme që ka ekzistuar që nga 24 shkurti 2022 dhe do të sinjalizonte hyrjen e drejtpërdrejtë të SHBA-së dhe bllokut të saj të NATO-s në luftë kundër Rusisë. Në të vërtetë, goditjet do të kryheshin në bazë të koordinatave të dhëna nga sistemet e inteligjencës perëndimore; vendimet për këto sulme do të merren nga oficerët ushtarakë perëndimorë (media ka treguar vazhdimisht rrëfimet e oficerëve ushtarakë ukrainas se çdo rast i përdorimit të raketave perëndimore koordinohet paraprakisht nga këshilltarët ushtarakë perëndimorë); madje edhe butoni ndoshta do të shtypej drejtpërdrejt nga oficerët ushtarakë perëndimorë. Nuk është rastësi që kancelari gjerman Olaf Scholz e justifikon hezitimin e tij për të transferuar raketat Taurus me arsyetimin se ato do të duhej të drejtoheshin nga personeli ushtarak gjerman dhe jo ukrainas.

Kjo është arsyeja pse mohimi i një të drejte të tillë Kievit ishte kushti kryesor për t`i ofruar ndihmë ushtarake dhe një nga parimet kryesore të përfshirjes perëndimore në konflikt që në fillim. Ka të paktën dy arsye pse Perëndimi po diskuton tani braktisjen e këtij parimi. E para dhe kryesore është pozicioni gjithnjë e më i vështirë i ushtrisë ukrainase në fushën e betejës. Të mos harrojmë se udhëheqësit e NATO-s kanë thënë gjatë gjithë kohës se përfundimi është i një rëndësie ekzistenciale jo vetëm për Ukrainën, por edhe për veten e tyre, pasi ai do të përcaktojë natyrën e rendit të ri botëror.

Me fjalë të tjera, vetë Perëndimi i ka dhënë konfliktit të Ukrainës statusin e një Lufte Botërore, dhe për këtë arsye disfata e Kievit do të nënkuptojë humbjen e tij strategjike, rrënimin përfundimtar të rendit ndërkombëtar me qendër perëndimin. Prandaj, sa më e keqe të jetë gjendja për Kievin në front, aq më të mëdha janë rreziqet e përshkallëzimit që Perëndimi është i gatshëm të marrë.

Arsyeja e dytë është mosgatishmëria e Rusisë për të përshkallëzuar marrëdhëniet me Perëndimin sa herë që kalonte një “vijë të kuqe” dhe përfshihej më shumë në konflikt (furnizimi i Kievit me tanke, avionë dhe, përfundimisht, raketa me rreze të gjatë). Si rezultat, frika nga përshkallëzimi, e cila ishte relativisht e lartë në fillim të operacionit ushtarak, është zvogëluar gradualisht, siç kanë theksuar vazhdimisht botimet perëndimore.

Kështu, Perëndimi ka arritur të besojë se kostoja e humbjes së Kievit është shumë më e madhe se rreziqet e një konfrontimi të drejtpërdrejtë ushtarak me Rusinë, si rezultat i lejimit të armëve perëndimore për të goditur thellë në territorin e tij “të vjetër”. Zërat e atyre që arsyetojnë se edhe këtë herë Moska nuk do të shkaktojë dëme të drejtpërdrejta ushtarake në vendet perëndimore, po bëhen gjithnjë e më të lartë.

Kjo logjikë mund të çojë në mënyrë të pashmangshme në Luftën e Tretë Botërore. Dhe nëse përfshirja e mëtejshme e Perëndimit në konfliktin në Ukrainë nuk ndalet tani, një luftë “e nxehtë” në shkallë të plotë mes Rusisë dhe NATO-s do të bëhet e pashmangshme. Për më tepër, për shkak të epërsisë së SHBA-së dhe 31 anëtarëve të saj të NATO-s në fushën e armëve konvencionale, kjo luftë do të kalojë në mënyrë të pashmangshme në nivelin bërthamor.

Pas disa muajsh (ose ndoshta edhe javësh), e njëjta logjikë do të zbatohet për vendosjen e trupave të rregullta perëndimore në Ukrainë dhe më pas fillimin e rrëzimit të raketave ruse mbi të. Regjimi i Kievit i ka bërë këto propozime gjithnjë e më me këmbëngulje kohët e fundit. Sipas edhe doktrinës aktuale bërthamore ruse (sigurisht një doktrinë për ‘kohë paqeje’ që ka nevojë për shtrëngim), një skenar i tillë do të përbënte një bazë zyrtare për përdorimin e armëve bërthamore.

Ekziston vetëm një mënyrë për të parandaluar një zhvillim kaq katastrofik të ngjarjeve: një rritje e mprehtë e politikës së parandalimit dhe frikësimit të Moskës. Varianti i “ngrirjes” së operacioneve ushtarake përgjatë vijës aktuale kufitare pa asnjë kusht politik për Kievin dhe mënyrave të veprimit për marrëdhëniet e tij të sigurisë me Perëndimin, është plotësisht i papranueshëm.

Disa forca politike në Perëndim po e mbrojnë gjithnjë e më shumë këtë dhe po kërcënojnë me përshkallëzim në rast të refuzimit tonë. Por ky varianit është kategorikisht i padëshirueshëm për ne, sepse do të thotë militarizimi edhe më i madh i asaj që ka mbetur nga Ukraina dhe integrimi i saj ushtarak edhe më i ngushtë me Perëndimin. Kjo do të paralajmëronte shfaqjen e një kërcënimi edhe më të madh në kufijtë e Rusisë sesa ekzistonte para vitit 2022.

Në vend të kësaj, së pari duhet t`u tregojmë SHBA-së dhe NATO-s përafërsisht atë që Moska i tha tashmë Londrës pas fjalëve të David Cameron për të drejtën e Ukrainës për të goditur kudo me raketat britanike Storm Shadow. Domethënë, në rast të një sulmi në territorin e ‘vjetër’ rus, Moska rezervon të drejtën të godasë çdo objekt të vendeve në fjalë, përfshirë SHBA-në, kudo në botë. Ka shumë baza ushtarake amerikane të vendosura në të gjithë globin.

Së dyti, është e rëndësishme të deklarohet zyrtarisht se nëse SHBA/NATO ndërmerr një sulm jo-bërthamor në territorin rus në përgjigje të një sulmi të tillë rus, Moska nga ana tjetër mund të përdorë armë bërthamore - në përputhje të plotë me “Bazat e politikës shtetërore ruse”, në fushën e parandalimit bërthamor.

Së treti, meqenëse është folur për sulme të mundshme jo vetëm mbi objektet britanike, por edhe mbi objektet amerikane (dhe për një reagim të mundshëm të drejtpërdrejtë ushtarak nga SHBA), do të ishte e dëshirueshme që të mbaheshin stërvitje për përdorimin e forcave strategjike bërthamore përveç ushtrimeve të tanishme për përdorimin e armëve taktike.

Së fundi, për të vërtetuar rëndësinë e synimeve të Rusisë dhe për të bindur kundërshtarët tanë për gatishmërinë e Moskës për të përshkallëzuar, ia vlen të merret parasysh një shpërthim bërthamor shfaqës (d.m.th. jo agresiv). Efekti politik dhe psikologjik i një reje kërpudhore atomike, duke e përcjell drejtpërdrejt në të gjithë kanalet televizive të botës, me shpresë do t`u rikthejë politikanëve perëndimorë të vetmen gjë që parandaloi luftërat mes fuqive të mëdha pas vitit 1945 dhe që ata tani e kanë humbur kryesisht – frikën e një lufte bërthamore.   

...

Të njëjtin qendrim me të Suslovit mbajti dhe Fyodor Lukyanov pak ditë më pas. Nga detyra e tij si drejtor i Çështjeve Botërore të Rusisë dhe drejtues i Presidiumit të Këshillit mbi Politikën e Jashtme të Mbrojtjes, dhe drejtor kërkimor i Klubit Ndërkombëtar të Valdait për Rrahje Mendimesh, ai thotë se “nevojitet që Rusia të sqarojë ‘vijat e saj të kuqe’ ndaj prerëndimit, sepse blloku i udhëhequr nga SHBA-ja ndoshta do të vazhdojë të përshkallëzojë”.  

Putini paralajmëron sulmin e vendeve perëndimore

Presidenti rus Vladimir Putin, tha të mërkurën se Rusia mund të përdorë armët bërthamore nëse kërcënohet sovraniteti i saj.

“Nëse veprimet e dikujt kërcënojnë sovranitetin dhe tërësinë tonë tokësore, ne e konsiderojmë të mundur përdorimin e të gjitha mjeteve që kemi në dispozicion”, tha presidenti Putin, duke cituar atë që ai tha se është politika e sigurisë së vendit të tij.

"Për ndonjë arsye, ata në Perëndim besojnë se Rusia nuk do t’i përdorë kurrë ato”, i tha presidenti Putin një grupi gazetarësh ndërkombëtarë, duke shtuar se arsenali bërthamor i Rusisë është shumë më i fuqishëm se ai që përdorën Shtetet e Bashkuara në Hiroshima dhe Nagasaki në Japoni, gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Udhëheqësi rus foli për më shumë se tre orë me gazetarët e agjencive ndërkombëtare të lajmeve, përgjatë punimeve të Forumit Ekonomik Ndërkombëtar të Shën Petersburgut.

Presidenti Putin paralajmëroi se Rusia mund të sigurojë armë me rreze të gjatë veprimi për të tjerët për të goditur objektivat perëndimore, nëse aleatët e NATO-s lejojnë Ukrainën të përdorë armët e tyre për të sulmuar territorin rus.

“Nëse ata e konsiderojnë të mundur dërgimin e armëve të tilla në zonën e luftës për të nisur sulme në territorin tonë dhe për të krijuar probleme për ne, pse ne nuk kemi të drejtë të furnizojmë me armë të të njëjtit lloj disa rajone të botës, ku mund të përdoren për të nisur sulme ndaj objektivave të ndjeshëm të vendeve që e bëjnë këtë ndaj Rusisë”?, tha ai, sipas agjencisë së lajmeve Associated Press.

Gjermania iu bashkua Shteteve të Bashkuara javën e kaluar me autorizimin e Ukrainës për të goditur objektivat në tokën ruse përgjatë kufirit rajonal të Kharkivit, duke përdorur armë me rreze të gjatë veprimi të dhuruara prej saj. Presidenti rus përmendi sistemet amerikane ATACMS, si dhe raketat britanike dhe franceze.

Tanket gjermane që arritën në në Ukrainë befasuan shumëkënd në Rusi, sipas presidentit Putin, i cili tha se “kur tanket gjermane u shfaqën për herë të parë në tokën ukrainase, kjo shkaktoi një tronditje të tillë morale dhe etike në Rusi, sepse marrëdhëniet me (Gjermaninë) në shoqërinë ruse, kanë qenë gjithmonë shumë të mira”.

I pyetur për zgjedhjet e ardhshme amerikane, udhëheqësi rus tha se nuk është i shqetësuar për rezultatet.

“Të thuash, po flas shumë sinqerisht, që ne besojmë se pas zgjedhjeve diçka do të ndryshojë ndaj Rusisë në politikën amerikane, nuk e besoj. Ne nuk mendojmë kështu. Ne mendojmë se asgjë serioze nuk do të ndodhë”, tha presidenti Putin. Voa

Deklaratat kryesore të V. Putin në takimin me krerët e agjencive të huaja informative:

▪️ Rusia ka të drejtë të furnizojë me armë rajonet nga ku do të kryhen sulme ndaj objektivave të ndjeshëm të vendeve që dërgojnë armë në Kiev.

▪️ Shtëpia e Bardhë synon të heqë qafe Zelenskyn, kjo mund të zgjasë një vit, kandidatë për zëvendësim ka.

▪️ Në Kushtetutën e Ukrainës nuk thuhet asgjë për mundësinë e zgjatjes së mandatit presidencial në kushtet e gjendjes ushtarake, ndaj veprimet e Zelenskit mund të cilësohen si rrëmbim i pushtetit.

▪️ Shtetet e Bashkuara duhet të ndalojnë së furnizuari me armë Ukrainën, dhe atëherë konflikti do të përfundojë brenda dy-tre muajsh.

▪️ Rusia nuk planifikon të sulmojë NATO-n, të gjitha deklaratat për këtë janë marrëzi. Rusia nuk ka ambicie perandorake.

▪️ Moska i ka gjithmonë dyert e hapura për bisedime me Perëndimin, mundësia e partneritetit përjashtohet nga amerikanët, francezët dhe britanikët.

▪️ Nëse administrata e re e SHBA-së, e krijuar pas zgjedhjeve, bazohet në interesat kombëtare, ndryshimet në marrëdhënie janë të mundshme. Ndërkohë, Shtëpia e Bardhë po përpiqet të mos lejojë Rusinë të ketë sukses.

▪️ Kina mbetet partner kryesor ekonomik i Rusisë, këto marrëdhënie u zhvilluan jo në mënyrë rastësore, por gradualisht.

Një ditë më pas Putini paralajmëroi ndryshimin e doktrinës së armëve bërthamore. Ai tha nga Shën Petersburgu se “ndryshime në dorktrinë nuk përjashtohen” ndërsa ritheksoi se Moska kurrë nuk do të përdorte e para armët bërthamore dhe se përdorimi` tyre as që është menduar sepse ai “beson se sovraniteti territorial i Rusisë nuk kërcënohet.”

Raport i përditësuar 

Albania Web Design & Development by: WWW.FIT.ALFIT.AL WEB DESIGN ALBANIA