...lufta fillon me kuptimin e shkaqeve të krizave dhe ajo vazhdon me ndryshimin e mendësisë dhe praktikës...

Dëmet në jetë njerëzore dhe ekologjike nga gjendja e ‘jashtëzakonshme’ që krijuan popujt dhe elitat

Rreshjet e dendura dhe të vazhdueshme të shiut e kanë sjellë Shqipërinë(1/12/2017) në një situatë rreziku të përmbytjeve masive.

02/12/2017 - 11:31

Shirat filluan dy ditë më parë duke arritur më shumë se 100 mm në 24 orë dhe sipas parashikimit të motit ato do të vazhdojnë deri më 5 dhjetor.  Opozita i kërkon qeverisë të shpallë gjendje të jashtëzakonshme.

Zyra Operacionale në kryemnistri publikoi të premten (01.12)dhëna për situatën dhe dëmet e deritanishme. Kanë humbur jetën dy persona: një elektricist që po riparonte një shtyllë telefoni në Fier dhe një burrë, që po shoqëronte për në spital nënën e tij të sëmurë që humbi jetën kur autoambulanca për shkak të rreshjeve të fuqishme doli nga rruga. Janë 3 persona të plagosur që po marrin ndihmë mjekësore në spital. 222 banesa janë përmbytur në Fushë-Krujë dhe 2696 hektarë tokë janë të përmbytura në të gjithë vendin. Të gjitha shkollat janë mbyllur dhe mësimi është ndërprerë. Autostrada Tiranë - Durrës, disa akse dhe rrugë kryesore në Shqipërinë e Mesme dhe në Jug janë të bllokuara nga rreshjet dhe balta. Dy lumenj në Tiranë, Erzeni dhe Lumi i Tiranës kanë dalë nga shtretërit e tyre. Nga lumi Erzen janë përmbytur 20 banesa në Shijak. Ndrësa uji nga Lumi i Tiranës ka arritur në katin e parë të Spitalit të Traumës në Tiranë, i njohur ndryshe si Spitali Ushtarak. Një natë më parë, kur intesiteti i rreshjeve të shiut u rrit në më shumë se 10 mm në orë dhe ky intensitet vazhdoi pa ndërpreje për rreth një orë shikueshmeria në pistë u ul shumë. 4 fluturime - 2 në nisje dhe 2 në mbrritje - nuk mund  të përdornin pistën e aeroportit. Zbritjet e dy avionëve në mbrritje u bënë në aeroportin e Shkupit dhe  të Barit dhe pasagjerët u akomoduan nga kompanitë e fluturimit në hotele. Udhëtimi u krye në mëgjes (1.12)dhe zbritja në pistën e aerodromit "Nënë Tereza" u krye pa probleme. Edhe fluturimi në nisje i kompanise Turkish Airlines për Stamboll dhe kompanisë Ernest për Milano u kryen gjatë ditës. Fluturimi një ditë më parë i Austrian Airlines nga Vienna për Tiranë u anullua.

Lumi Vjosa arrin në 6 metra lartësi dhe del nga shtrati

Zonat më të rrezikuara janë ato pranë brigjeve të lumit Vjosa dhe derdhjes së tij në det. Burime zyrtare nga Komiteti i Koordinimit për Emegjencat Civile dhe Krizat bëjnë me dije për DW, se uji në lumin Vjosa ka kaluar gjashtë metra lartësi dhe ka dalë nga shtrati i tij pranë urës së Mifolit. Zonat pranë lumit Vjosa në bashkinë e Vlorës dhe të Fierit rrezikojnë të përmbyten. Komiteti për Emergjencat Civile dhe Krizat u ka bërë thirrje banorëve të evakohen sa më shpejt bashkë me bagëtinë dhe gjënë e gjallë.

Parashikohen fenomene të pazakonta Hidro-Meteorologjike

Zyra Operacionale në Kryemnistri paralajmëroi popullsinë e rrezikuar që të bashkëpunojë pa vonesa dhe pa hezitime me organet kompetente shtetërore për t'u evakuar sa më parë, pasi moti do të vazhdojë të mbetet i rrezikshëm. "Parashikohen fenomene të pazakonta hidro-metereologjike. Situata shumë kritike, duhet shmangur katastrofa", theksohet në thirrjen e kësaj zyre. Janë vënë në përdorim të gjithë helikopterët e ushtrisë dhe të Ministrisë së Shëndetësisë për ҫdo emergjencë. Ushtria po shpërndan ushqime në fshatrat dhe shtëpitë e izoluara, ku ende nuk është arritur të bëhet evakuimi i banorëve. Krahas forcave të ushtrisë edhe ato të policisë janë në qarqet më të rrezikuara, në Fier, Vlorë, Berat, Fushë Krujë, Shijak, Gjirokastër, Përmet dhe Sarandë. Hotelet dhe mjetet e transportit publik dhe privat në këto dy qarqe janë angazhuar në evakuimin e qytetarëve, që banojnë në zonat e rrezikuara nga dalja prej shtratit e lumit Vjosa. Metreologët parashikojnë që sasia e rreshjeve deri të premten në mbrëmje do të arrijë sasinë që zakonisht bie në 30 ditë. Udhëtimet me traget në dy vendet fqinjë- Itali dhe Greqi- janë anulluar.   

Video: 
Albania Web Design & Development by: WWW.FIT.ALFIT.AL WEB DESIGN ALBANIA